Áfa kezelés (áfa zárás, tételek utólagos módosítása esetén) – Kulcs-Könyvelés
A program legújabb verziójával megváltozott az áfa zárás kezelése oly módon, hogy áfa zárást követően a bizonylatok módosítása esetén a program lehetőséget nyújt arra, hogy a módosított számlák az eredeti áfa zárásban maradjanak, illetve ha szeretnénk akkor kikerüljenek onnan.
Amennyiben szükség van a könyvelési tételek módosítására azt a Könyvelés/Módosítás menüpontban végezhetjük el. Addig amíg a számla nem szerepel áfa zárásban addig a számla/könyvelés tétel módosítása során a program nem küld semmilyen üzenetet.
Ha történt áfa zárás akkor is lehetőség van a tételek módosítására. Az új működésben a következő tételek módosítása esetén a módosítást követően a Könyvel vagy Mentés opció megnyomása után üzenetet küldd a program amelyben felajánlja, hogy szeretnénk-e, hogy a számla az eredetileg lezárt áfaidőszakra kerüljön (IGEN), vagy nem szeretnénk, ha a módosítás következtében a tételünk az áfazárásban szerepelne. Az utóbbi esetben (NEM opcióval) a tétel az áfazárásból kikerül, és az áfa újra zárására van szükség:
- elszámolási időszakos vevő és szállító
- pénzforgalmi elszámolású vevő és szállító
- egyenes adózású vevő és szállító
- pénztárban vagy bankban rögzített áfás tételek
- közösségi beszerzés (amennyiben az áfa könyvelése a számla keltére kerül)
Az üzenet tartalmazza azt az információt is, hogy a módosított számla eredetileg melyik áfazárás időszakában szerepelt.
Fontos továbbá, hogy amennyiben egy könyvelési naplóban több időszakra lezárt áfa tétel szerepel, a módosítás után a program a legkorábbi lezárt időszakot ajánlja fel és az IGEN opcióval oda zárja vissza az áfa tételeket. Amennyiben külön-külön időszakra szeretnénk zárni az egy naplón belül szereplő tételeket, az üzenet érkezésekor a NEM opciót válasszuk, és manuálisan zárjuk le az áfát.
Ha évnyitás miatt létrejött áfa tételhez tartozó számla kerül módosításra, akkor nem küld üzenetet a program, ebben az esetben a manuális áfazárást kell elvégezni.
Speciális tételek módosítása
Speciális áfát tartalmazó számlák áfa zárás utáni módosításakor a program a megszokott üzenetet küldi arról, hogy az áfa könyvelést újból el kell végezni.
A módosítást követően a program további üzenetet nem küldd. Az arra vonatkozó kérdést, hogy az áfa zárást szeretnénk megtartani az eredeti lezárt áfa időszakra, vagy szeretnénk, hogy a módosított számla kikerüljön az áfa zárásból azt az áfa könyveléskor kérdezi meg a program.
A fordított áfát tartalmazó számlák esetén az áfa könyvelése az Áfa-listák/Fordítottan adózó bizonylatok menüpontban a Fordítottan adózó bizonylatok Áfa könyvelése opcióval lehetséges. Közösségi beszerzés áfa könyvelése az Áfa-listák/Közösségi áfa menüpontban valósítható meg.
A programunk ezekben a menüpontokban az áfa könyvelésénél küldi az üzenetet:
Amennyiben fordított adózású számlában szerepel egyenes adózású tétel is, akkor a működés annyiban változik, hogy a Könyvelés/Módosítás menüpontban is jön üzenet az áfa zárásra vonatkozóan ami az egyenes adózású tételre vonatkozik, a speciális áfa tételhez pedig az áfa könyvelés ablakban érkezik az üzenet.
Azoknál a tételeknél, amelyeknél nem a teljesítés dátumára történik az áfa zárás, ott az áfa dátuma megadás funkció használatát javasoljuk. Az itt megadott dátum határozhatja meg, hogy melyik hónapra kerüljön a tétel az áfa záráskor. A funkció működéséről bővebb információ az alábbi tudásbázis bejegyzésben található.
Hasznos volt az információ?
|
|
Kapcsolódó bejegyzések
|
|