Verziótájékoztató, 2021. szeptember – Egyszeres program
Megjelent! Kulcs-Egyszeres frissítés 2021. szeptember 22. |
Bizonylat és Ki nem fizetett bizonylat rögzítési felülete közötti váltás lehetősége
A könyvelő ablakban megjelenő ikonra kattintva egyszerűen és gyorsan lehet váltani a Bizonylat rögzítésére, illetve a Ki nem fizetett bizonylat rögzítésére szolgáló felület között. A váltás az F12-es billentyű lenyomásával is megtehető.
Amennyiben a könyvelő ablakban megadásra került valamilyen adat, úgy az ablakváltás hatására ezen adatok elvesznek, így fontos, hogy meggyőződjünk arról, hogy az adatok kitöltése a megfelelő rögzítési módban történik.
A rögzítési ablakok közötti váltásra a Bizonylatok listája, illetve a Ki nem fizetett bizonylatok listája menüpontban nincs lehetőség.
Nyomtatvány sorok beállításainak átvétele egy korábbi évből vagy másik cégből
Abban az esetben, ha az egyik könyvelt cégünkben, vagy egycéges rendszer esetén a könyvelt cégünk egy korábbi évében, a Törzsek/Egyéb törzsek/Áfakulcsok menüpontban beállításra kerültek az Áfa-kulcsokhoz a megfelelő Áfa bevallási sorok, úgy lehetőség van ezen nyomtatvány sorok átvételére egy másik cégbe vagy évbe a Karbantartás/Beállítások/Cégfüggő beállítások/Egyéb menüpontban a Nyomtatvány sorok beállításainak átvétele gombra kattintva. A funkció használata során meg kell jelölnünk, hogy a beállításokat mely cégből és évből szeretnénk átvenni.
A nyomtatvány sorok beállításai az Áfa bevallási nyomtatványhoz kapcsolódnak, így az átvétel előtt győződjünk meg róla, hogy megfelelő Áfa bevallási nyomtatvány került kiválasztásra a Karbantartás/Beállítások/Cégfüggő beállítások/Egyéb menüpontban.
Abban az esetben, ha a nyomtatvány sorok beállításait már megtettük az adott évben, illetve áfás könyvelést is végeztünk, úgy a nyomtatvány sorok beállításai nem vehetőek át egy másik cégből vagy évből.
Hasznos tipp: A nyomtatvány sorok átvételével könnyedén átmásolhatjuk a korábbi évben alkalmazott beállításainkat az év elején történő Áfa bevallási nyomtatvány váltást követően.
Új funkció! NAV Online Számlaimporter modul használata Alanyi adómentes cég esetén
Alanyi adómentes cég könyvelése esetén a Karbantartás/Beállítások/Cégfüggő beállítások/NAV számlaimport menüpontban be kell jelölni a „NAV számlaimport használata alanyi adómentes cég esetén” opciót.
A funkció bejelölésének hatására az Online Számla rendszerében Áfa értékkel szereplő bizonylatok, az Áfa érték feltüntetése nélkül, a bruttó értékükkel jelennek meg a NAV Online számlaimporter felületén és Áfa-kulcs kiválasztása nélkül könyvelhetők. 0%-os Áfa-kulcs kiválasztására van lehetőség alanyi adómentes bejelölés mellett is, viszont amennyiben nem kerül kiválasztásra Áfa-kulcs a felületen, úgy a program automatikusan a technikai (–) Áfa-kulccsal rögzíti le a bizonylatot. Fordított adózású beszerzés esetén a fordított adózású Áfa-kulcs kiválasztása kötelező.
Természetesen a funkció minden olyan könyvelt cégnél alkalmazható, melynél az Áfa nem kerül levonásra, nemcsak alanyi mentesség esetén.
Figyelem! A jelölés hatására minden számla bruttó módon kerül könyvelésre, a beolvasás során a felületen a számlák áfakulcs beállításai a Tétel felbontás funkcióban igény szerint változtathatóak. Továbbá a számlák, rögzítés után, a Módosítás menüpontban is módosíthatóak.
Új funkció! Több módosított bizonylat kiválasztása a módosító bizonylat rögzítésekor
Az Áfa bevallás M-es lapjain a módosító számlákat is fel kell tüntetni abban az esetben, ha a számlában áthárított általános forgalmi adó szerepel. Ahhoz, hogy a program a „korrekciós lapon” feltüntesse a módosító számláinkat, a módosító számlát hozzá kell ”kötnünk” az eredeti számlához. Ezt a módosító számla könyvelése közben lehet megtenni.
Az Egyszeres könyvelő program legújabb verziójában már több módosított bizonylat kiválasztására is lehetőség van. A módosító számla rögzítésekor a könyvelési ablak felső sorában a Módosított számla/Eltérő számlaérték megadása gombra kattintva, a felugró ablakban kiválasztható(ak) a módosított (eredeti) bizonylat(ok).
Az itt felugró ablakban tudjuk megadni a Módosított áfa alapot és a Módosított áfa értéket, ami a tételes belföldi összesítőn is meg fog jelenni.
A módosító számla bruttó értéke jelenik meg a Módosító számla összegénél, jelezve a számla előjelét is:
A Módosító számla értékét kell megadnunk a kijelölt eredeti számlákhoz, hogy a Különbség értéke nulla Ft legyen.
Amennyiben a Módosító számla negatív előjelű, akkor a Módosított áfa alaphoz, és a Módosított áfa értékhez negatív előjellel kell az összegeket rögzíteni, hogy a Tételes belföldi összesítőn is megfelelő legyen a megjelenítés.
Új funkció! Módosított számlák – Előző évi bizonylatok betöltésének lehetősége
A 65-ös bevallás M-es lapjain előfordulhat, hogy olyan bizonylatra kell hivatkoznunk a korrekciós lapon, mely bizonylat az előző gazdasági évben lett kiállítva, valamint abban az évben is lett pénzügyileg rendezve, így a tárgyévi könyvelési adataink között nem szerepel.
Az Egyszeres könyvelő program legfrissebb verziójával a tárgyévi módosító számla rögzítésekor a Módosító számla/Eltérő számlaérték gombra kattintva tudjuk a megfelelő adatbázis év kiválasztását követően betölteni a korábbi gazdasági évben szereplő bizonylatainkat. A betöltést követően választhatjuk ki a módosított bizonylatot/bizonylatokat.
A korábbi évi bizonylat adatai mindig csak az adott módosító számlához kerülnek elmentésre, így ha a későbbiekben újabb módosító bizonylat érkezik ugyanazon előző évi számlához, úgy az új módosító bizonylat rögzítésekor ismételten el kell végezni az adatok betöltését.
A módosító bizonylat könyvelését követően a kiválasztott eredeti bizonylat a Tételes belföldi Áfa összesítő jelentésen is megjelenik:
Ahhoz, hogy az adatok megfelelő módon jelenjenek meg a Tételes belföldi összesítő jelentésen, valamint a 65-ös bevallás M-es lapjain is, mind az eredeti bizonylatnak, mind pedig módosító bizonylatnak lezárt Áfa időszakban kell szerepelnie.
Hasznos volt az információ?
|
|
Kapcsolódó bejegyzések
|
|