Ügyviteli programok: Kulcs-Soft Készletnyilvántartó program

 
2011. június 9.

Részleg- és munkaszámok

Cikk nyomtatása Cikk nyomtatása

A programban lehetőség is van a bizonylatok csoportosítására, emellett részlegszámok és munkaszámok is megadhatóak minden bizonylathoz. Ezzel bővül a csoportosítási lehetőség, egy adott bizonylat több szempont alapján is besorolható, és szűrhető.

Ahhoz, hogy a bizonylatokhoz hozzá tudja rendelni a részleg- és munkaszámokat először rögzíteni kell az adatokat a Karbantartás/Beállítások/Cégfüggő beállítások/Törzsek/Részlegszámok és Munkaszámok menüpontban.

Részleg- és munkaszámok

A bizonylatok kiállításánál ezután már lehetőség van kiválasztani az adott bizonylathoz tartozó részlegszámot/munkaszámot.

Részleg- és munkaszámok

Részleg- és munkaszámok

Részleg- és munkaszámok

Részleg- és munkaszámok

 A beállított értékekre a Lekérdezések menüpontban található listáknál szűrni is tud.

A 2010. júniusi verziótól kezdve a program  lehetőséget biztosít számlatételeinek részleg- és munkaszámos bontására is. Így egyszerűbbé válik az adatátadás folyamata, könyvelési tételeinek ellenszámla oldalán automatikusan megjelennek majd a beállított adatok.

A Terméktörzsben megadható alapértelmezéssel akár automatizálhatja is a folyamatot, a termék adatlapján az Adatátadás fülön beállíthatja az állandó adatot.

Részleg- és munkaszámok

Részleg- és munkaszámok

Ha egy-egy felhasználó mindig ugyanazt a részleg- és munkaszámot használja, automatizálható is, hogy az megjelenjen az általa kiállított bizonylatokon. Ennek beállításáról részleteket IDE  kattintva talál.

2010. október 8.

Visszamenőleges készletérték és raktárkészlet lekérdezése

Cikk nyomtatása Cikk nyomtatása

FIFO készletérték számítási módszer esetén lehetőség van a készletérték visszamenőleges lekérdezésére, illetve az adott napi készletértékhez tartozó beszerzések aktuális rendelkezésre álló mennyiségei is megtekinthetőek.

A funkció csak SQL2005-ös adatbázismotor használatakor érhető el, amennyiben még régebbi adatbázis-motorral használják a programot, javasoljuk, hogy térjenek át erre!
(Az SQL szerver ellenőrzéséről és cseréjének módjáról IDE linkre kattintva talál segítséget.)

A készletérték lekérdezéséhez lépjen be a Termék  / Lekérdezés / Készletérték számítás menüpontba.
Készletérték lekérdezés

A megjelenő ablakban ki tudja választani az időpontot, amelyre a készletértéket látni szeretné, illetve termékre, raktárra, stb… szeretné az adatot lekérni. A szűrő-feltételek kiválasztása után kattintson az OK gombra.

Készletérték számítás

A megjelenő listában az alábbi adatok jelennek meg:

Termékkód: a Termék adatlapján megadott termékkód

Megnevezés: a Termék adatlapján megadott megnevezés

Mennyiség: a lekérdezés időpontjában raktáron lévő mennyiség

Mennyiségi egység: a Termék mennyiségi egysége

Készletérték : a készlet beszerzési árának és készleten lévő mennyiségének szorzata

Átlag : készletérték átlaga

Egy termék korábbi időpontban lévő raktári mennyiségét a Termék/Lekérdezés/Lekérdezés raktárakra menüpontban lehet lekérdezni.
Lekérdezés raktárakra

Kattintson a szűrés ikonra (F4),  a Könyvelés kelténél csak az -ig időpontot kell megadnia, illetve kiválaszthat raktárt, terméket, termékcsoportot, stb… majd kattintson az OK gombra.

Raktári mennyiségek

A megjelenő listában, a szűrésben megadott időpontban lévő raktári mennyiséget, az “Időszak végi mennyiség” oszlop mutatja!

Raktári mennyiségek

Csak FIFO esetén megy a lekérdezés DÁTUM-nak megadása.

Keresőszavak: készletérték számítás, visszamenőleges készletérték, korábbi készletérték, korábbi raktárkészlet, visszamenőleges raktár raktári készlet

2010. március 29.

Kötelező gyári szám megadás beállítása

Cikk nyomtatása Cikk nyomtatása

Ügyfeleink kérésére a 2010. márciusi verziótól kezdve lehetőség van beállítani termékenként, hogy a bizonylatokon kötelező legyen gyári számot rendelni a termékhez.

A Termékek adatlapján, abban az esetben, ha a jelenleg raktáron lévő készletek mindegyike tartalmaz gyári számot, be tudja állítani, hogy a termékek bevételezésekor, kiadásakor kötelező legyen gyári számot rögzíteni a termékhez.
Kötelező gyári szám megadás beállítása

            

Keresőszavak: gyári szám kezelése, gyári számok megadása, gyári szám hozzárendelése

2010. március 29.

Minimális mennyiség funkció használata

Cikk nyomtatása Cikk nyomtatása

A programban a Termék adatlapján lehetőség van megadni, hogy mi az a minimális mennyiség a termékből, amennyinek a folyamatos, zökkenőmentes munka érdekében mindig raktáron kellene lennie.
Minimális mennyiség megadása

Amennyiben raktáron lévő készleteink, termékeink közül valamelyiknek az aktuális mennyisége a minimális alá csökken, a rendszer egy listán jeleníti meg a terméket.
A lista megtekintéséhez lépjen be a Termék listába, ott kattintson a Lekérdezés / Minimális mennyiség menüpontra.

Minimális mennyiség alatti készletek lekérdezése

A 2010. márciusi verziótól kezdve a program figyelmeztető üzenetet is küld, ha egy-egy termék mennyisége e minimális készlet alá csökken.
A funkció a Karbantartás Karbantartás/Beállítások/Felhasználófüggő beállítások/Megerősítések menüpontban kapcsolható be.
Minimális mennyiség figyelmeztetés bekapcsolása

2009. április 14.

Leltározás

Cikk nyomtatása Cikk nyomtatása

 A készletnyilvántartó és raktár program segítséget ad az időszaki vagy év végi leltározás elkészítéséhez.

Tekintse meg  bemutató videónkat a leltár funkció használatáról: 

Leltár ív készítése:

Leltár készítéshez, lépjen be a Termék/Leltár menüpontba.

leltar1.jpg

Válassza az “Új leltárív” lehetőséget. A leltár ív mindig a terméklista alapján készül, így ha a termékeinek egy részét szeretné csak leltározni, akkor előtte szűrje be a termékeket, majd ezt követően készítsen új leltárívet.

A leltáríven a termékeknek Raktári mennyisége és Fellelt mennyisége, valamint ennek különbözete található. A raktári mennyiség a programban tárolt mennyiséget, a fellelt mennyiség pedig raktárban ténylegesen fellelhető mennyiséget jelenti. Az egységár mező mutatja, hogy a leltár módosításakor a program milyen értéken fogja a többletet bevételezni vagy a hiányt kivezetni.

leltar2.jpg

A leltáríven lévő funkciók:
•    Raktár: Ezzel határozhatja meg, hogy a leltárív melyik raktárra készüljön el. Raktár váltás esetén  a program rákérdez hogy kívánja-e a frissíteni a raktári mennyiségeket. Ekkor válassza az igent.
•    Fordulónap: A leltárív készítésének időpontja. Későbbiekben összesítő ív (ami az összmennyiséget és készletértéket  mutathatja meg céges szinten) csak egy fordulónapra készített leltárívekből készíthető
•    Használandó ár: Ez alapján vételezi be, vagy vételezi ki a program a leltári eltéréseket miután lezárja a leltárívet. Itt megjelennek a használandó árak, az árlisták, és az utolsó beszerzési ár is.
•    Megjegyzés: A leltárívhez megjegyzés fűzhető
•    Részleg és munkaszám: A szokásos részleg és munkaszám beállítása.
•    <Új>: Az új gomb segítségével tud a leltárívre új tételt felvinni, a terméktörzsből.
•    <Töröl>: A töröl gomb segítségével törölheti a kijelölt tételt a leltárívről.
•    <Kitölt>: A kitölt gomb segítségével egy kattintással feltöltheti a Fellelt mennyiség oszlopot a Raktári mennyiség oszlop adataival. Ezt akkor célszerű használni, ha zömében minden tétel fellelt mennyisége egyezik a programban lévő mennyiséggel, ami mégis eltérést mutat, a kitölt gömb használata után átírható a fellelt mennyiség oszlopban, így időt takaríthat meg.
•    <0-ásakat töröl>: A leltárívről letörli a program azokat a tételeket, aminek a raktári mennyisége nulla. Ezt akkor célszerű használni, ha nagyon sok mennyiség raktári mennyisége nulla, így lényegesen lerövidítheti a listát az opció, ha olyan tétel is törlésre kerül aminek mégis van raktári mennyisége, az <Új> gomb segítségével ismét felveheti a listára.
•    <OK> : A leltárív mentése. Ezt követően a leltárív a Termék/Leltár/Leltárívek menüpontban ismét megnyitható, a leltárívvel a munka tovább folytatható.

Kitöltő ív készítése:

A kitöltő ív az Ön munkáját könnyíti meg egy olyan listával, amivel leltározni lehet. Ez a lista tetszőlegesen beállítható. Leltározáskor erre a listára tudja felvinni a raktárban a fellelt mennyiséget, majd a raktári munka után, erről a listáról tudja kitölteni a készletnyilvántartó programban eltárolt leltárív fellelt mennyiség oszlopát.
Kitöltő ív készítéséhez készítsen egy leltárívet, amin azok a termékek szerepelnek amit leltározni szeretne. Amikor ez elkészült, a leltáríven kattintson az <OK> gombra. Ezt követően nyissa meg a Termék/Leltár/Leltárívek menüpontot, és a szűrőképernyőn szűrjön le a kívánt leltárívre. Amikor látja a leltárívet, kattintson rá jobb egérgombbal, majd válassza a Nyomtatás/Leltárív nyomtatása menüpontot.

leltar4.jpg

A megjelenő ablakban állítsa be az Ön számára megfelelő kitöltő ív formátumot. A Fellelt mennyiség mezőt célszerű bejelölni, hogy legyen hová írni kézzel ezt a mennyiséget, ezt a program nyomtatásban ki fogja pontozni.

leltar5.jpg

 Leltár ív készítés Excel segítségével

Ehhez a funkcióhoz szükséges, hogy a számítógépére legyen Microsoft Excel 2003 vagy 2007 verzió telepítve.

Az első lépés a leltárív Excelbe történő importálása.

leltar6.jpg
Ezt csak a leltárív mentése után teheti meg, tehát készítsen egy leltárívet a fent leírtak alapján, majd mentse el <OK> és ezt követően a Leltár/Leltárívek menüben nyissa meg a leltárívet és a felső menüsorban kattintson a Leltár exportálása Excelbe ikonra: Leltározás

Adja meg az Excel fájl nevét. Ezt követően elkészül a leltárív Excel-fájlként.

Miután az Excel táblázatba a fellelt mennyiségeket és egységárakat feltöltötte, mentse el az állományt, majd nyissa meg ismét a leltárívet és kattintson a Leltárív importálása Excelből gombra: leltar8.jpg, válassza ki a fájlt és nyissa meg. Az Excel listában a fellelt mennyiségen és egységáron kívül mást módosítani nem lehet.

Leltár ív lezárása:

Miután a leltárív elkészült, a piros sorok mutatják azokat a termékeket, aminek a Raktári mennyisége eltér a Fellelt mennyiségtől. Ahol ez a kettő egyezik, az a tételsor fehér marad.
A leltár ív mentése után a Leltárívek menüben, a leltárívet le kell zárni (Kattintson a leltárívre jobb gombbal, majd válassza a lezárás opciót).
Ez a lezárás fogja elvégezni a raktárkészlet korrekciót.
Lezáráskor a program raktári bizonylatot készít, ha a Raktári mennyiség nagyobb a fellelt mennyiségnél kivét bizonylat készül, a leltárívben szereplő egységáron (leltár hiány), ha pedig a raktári mennyiség kisebb a fellelt mennyiségnél,  raktári bevét bizonylat készül (leltár többlet), ugyancsak a leltáríven szereplő egységáron.

Keresőszavak: leltár iv, leltáriv, leltár készítés, LELTÁR

2009. március 17.

A gyártás folyamata

Cikk nyomtatása Cikk nyomtatása

Amennyiben szükséges egy gyártási folyamatot, illetve az ezzel kapcsolatos készletmozgásokat dokumentálni, a késztermék számára mennyiséget kezelni, akkor nyújthat megoldást a Gyártás modul. Segítségével az előre definiált receptúrák alapján elvégezhető a gyártás.

Tovább »

2008. október 10.

Hogyan számol az Elszámoló ár készletérték számítási módszer?

Cikk nyomtatása Cikk nyomtatása

Az elszámoló ár készletérték számítási módszer, a készletérték számítás során nem veszi figyelembe a termék beszerzési árait. A készletérték a termékhez beállított elszámoló ár alapján számol. A termék elszámoló ára az árak fülön adható meg. Az elszámoló ár nettó érték.

Elszámoló ár megadása

Amennyiben a program elszámoló áron tartja nyilván a készletet, a készletértéket a termék mennyiségének és elszámoló árának szorzata adja. Értékesítéskor a program az elszámoló ár segítségével határozza meg az árrést is. Az árrés az nettó eladási és és az elszámoló ár különbözete.

2008. augusztus 5.

Árrés újraszámítása

Cikk nyomtatása Cikk nyomtatása

Abban az esetben, ha már dolgozott a programban, de valamelyik bizonylatnál az árrés nem megfelelő, lehetőség van annak újraszámítására.

Az árrés újraszámít elvégzése előtt készítsen egy adatmentést, majd miután ez elkészült, lépjen vissza a programba és a főképernyőn nyomja meg a Ctrl+Alt+S billentyű kombinációt, majd a megjelenő Szervízmenüben válassza az adatbázis-karbantartó segédprogramot.  Az üdvözlő képernyőn válassza a <Következő> gombot, majd adja meg melyik programban szeretné az újraszámítást elvégezni, majd <Következő>. Ezt követően adja meg a Cégnevet, az adatbázisévet, ahol az újraszámítást futtatni szeretné, majd a műveletek listájából válassza ki az megfelelő műveletet:

•   Árrés-újraszámítás mérlegelt átlagár módszerrel
•   Árrés-újraszámítás FIFO módszerrel
•   Árrés-újraszámítás elszámoló áras módszerrel
•   Árrések nullázása és az árrésszámítás kikapcsolása

Miután kiválasztotta a megfelelő műveletet kattintson ismét a <Következő> gombra. Az adatok mennyiségétől függően, a művelet jelentős időt is igénybe vehet. A művelet közben ne szakítsa meg a folyamatot, mert az hibás árrésekhez és készletértékekhez vezet!

kszert4.jpg

kszert3.jpg

Amennyiben a művelet hibátlanul befejeződött, az árrés újraszámítás megtörtént a programban. 

kszert5.jpg

Keresőszavak: rossz az árrés számítás, árrés újraszámítás, árrésújraszámítás,

2008. augusztus 5.

Ár nélküli raktári kivét és bevét bizonylat készítése

Cikk nyomtatása Cikk nyomtatása

Ár nélküli raktári kivét és bevét bizonylat készítésére is lehetőség van a programban. Ekkor ezekhez a termékekhez nem fog beszerzési illetve eladási ár tartozni a készletkönyvelésben. Az ár nélküli bizonylat használatának beállításához lépjen a Karbantartás / Beállítások / Cégfüggő beállítások / Egyéb menüpontba és jelölje be a “Készletkönyvelés ár nélkül” funkciót.

Beállítások - Készletkönyvelés ár nélkül

Ezt követően sem Bevét (Bevét/Bevét) sem Kivét (Kiadás/Kivét) bizonylaton nem lehet egységárat megadni.

 Ár nélküli bevét bizonylat

Keresőszavak: ár nélküli bizonylat

2008. július 23.

Termék nyitókészletének lekérdezése

Cikk nyomtatása Cikk nyomtatása

Egy termék nyitókészletét a Termék / Lekérdezés / Lekérdezés raktárakra menüpontban tekintheti meg. A megjelenő listában kattintson jobb gombbal a kívánt termékre, a kívánt raktárban, majd válassza a raktári karton nyomtatása lehetőséget. Így a képernyőn megjelenik a termék raktári mozgása, elején a nyitókészlettel.

Készletnyilvántartó - Lekérdezés raktárakra

Készletnyilvántartó és számlázó - Raktári karton megtekintése és nyomtatása

Keresőszavak: nyitókészlet lekérdezése

2008. július 7.

Eladott áruk beszerzési értékének lekérdezése

Cikk nyomtatása Cikk nyomtatása

Az eladott áruk beszérzési értékének lekéréséhez lépjen a Lekérdezés menüpontba, és válassza a Készletkönyvelés lekérdezése opciót. Állítsa be a szűrési feltételeket a megfelelő módon. Célszerű megadni az időszakot, a Mozgásnemnél a Kivétet, a Készletmozgással oszlopban csak a számlát bejelölni, a készletmozgás nélkül menüben pedig ne legyen bejelölve semmi.

Eladott áruk beszerzési értéke1

A megjelenő lista utolsó oszlopa tartalmazza az ELÁBÉ kimutatást, melynek fejlécében mennyiség * beszerzési ár található. Ez az adott értékesítési tételhez tartozó beszerzési egységár * eladott mennyiség értéket mutatja.

Eladott áruk beszerzési értéke2

Keresőszavak: elábé elábe elabe eladott áruk beszerzési értéke

2008. június 23.

Súly megadása számlán

Cikk nyomtatása Cikk nyomtatása

A számlán történő súlymegjelenítés feltétele, hogy a termék súlyát a termék adatlapján meg kell adni, valamint engedélyezni kell a beállításokban a súly kezelését. 

A súlykezelés bekapcsolásához lépjen a Karbantartás / Beállítások / Cégfüggő beállítások / Egyéb menüpontba. Itt be kell kapcsolni a súly kezelése opciót. Ezzel egy időben adhatja meg a súly mértékegységét, és a súlykerekítés tizedes jegyeinek számát.

Készletnyilvántartó program - Súly kezelése

A termék súlyát a termék adatlapján kell beállítani, ez megadható a termék felrögzítésekor, de akár utólag is lehet a termék adatai között a súly adatot módosítani.

Készletgazdálkodás és számlázás - súly megadása

Miután a súlykezelés engedélyezve van, és a termék adatlapján meg van adva a termék súlya, a készletnyilvántartó feltünteti a termékek összes súlyát a számlán, a tételek alatt közvetlenül.

Készletnyilvántaró program - Számlán súly megjelenítése

Keresőszavak:  súly megjelenítése, összes súly, összes súly, súly összesen

2008. április 23.

Receptúrás értékesítés

Cikk nyomtatása Cikk nyomtatása

Receptúrás értékesítést akkor célszerű alkalmazni, ha raktárban a termék összetevői szerepelnek, de értékesítéskor mégis 1 termékként adjuk el. Hasznos lehet például olyan akció keretében, amikor egy termék mellé egy másik terméket adunk ajándékba.

Receptúrás értékesítéshez fel kell vinni az új terméket a terméktörzsbe, amit majd értékesítünk. A receptúrás termék minden esetben szolgáltatás, tehát nem rendelkezik raktárkészlettel, raktárkészlete csak az alkotó elemeinek van.

Termék felvitelekor meg kell adni a termék adatait, valamint hogy szolgáltatás lesz.

recept1.jpg

Az összetevőket a Összetevők fülre kattintva lehet felvenni, az <Új> gomb segítségével. A megjelenő választó menüablakban válassza a “Receptúra modult”. Ezt követően egyesével fel kell venni a termék összetevőit.  Fontos tudni, hogy a komponensek nem jelennek meg a bizonylatokon nyomtatásban.

recept3.jpg

A megadott összetevők megjelennek a listában.

recept4.jpg

A receptúrás termék a termékek listájában barack színnel jelenik meg.

recept5.jpg

Ezt követően receptúrás termék értékesítésénél a számlán a receptúrás termék neve jelenik meg, a háttérben pedig a megadott összetevők alapján csökkenti az alapanyagok mennyiségét.

Keresőszavak: receptúra, receptúrás, receptúrás értékesítés, összetevők, összetevős termék,

2008. április 18.

Vonalkód nyomtatás

Cikk nyomtatása Cikk nyomtatása

A számlázó és a készletnyilvántartó program 2 féle vonalkód szabványt képes nyomtatni. EAN-8 és EAN-13.

Amennyiben egy termékhez már van vonalkód rendelve, a program képes azt ki is nyomtatni. (A program vonalkódot generálni nem tud!) Vonalkód nyomtatáshoz szűrje le a termékek listáját azokra a termékekre amelyek vonalkódjait nyomtatni szeretné. A listában kattintson az egyik termék sorára jobb egérgombbal, majd válassza a Nyomtatás menüben az Etikett nyomtatása opciót.

vkod1.jpg
A megjelenő ablakban állíthatja be a vonalkód típusát (EAN-8 EAN-13), valamin a termék etiketten szereplő adatokat illetve az etikett lapot. Érdemes előre perforált A/4 formátumú etikett lapot használni, de ettől eltérő lapméretet is beállíthat. Megadható az is, hogy több termék etikett nyomtatása esetén, egy azonos vonalkódból mennyi nyomtatódjon.

vkod2.jpg

Nyomtatási képhez kattintson ide.

Abban az esetben, ha a kinyomtatott vonalkódot, vonalkódolvasójával nem tudja beolvasni, de az olvasó helyesen működik pl. egy kereskedelmi forgalomban lévő termék kódját beolvassa, nem megfelelő a vonalkód utolsó karaktere. Erről részleteket itt olvashat.

Keresőszavak: vonalkód nyomtatás, vonalkód, barcode, termékkód nyomtatás

2008. április 17.

Hogyan tudok tizedes mennyiséget kiszámlázni?

Cikk nyomtatása Cikk nyomtatása

Amennyiben a programban tört mennyiséget szeretne számlázni, állítsa be a mennyiség tizedes jegyeinek számát a Karbantartás / Beállítások / Cégfüggő beállítások / Egyéb menüpontban.
Itt megadhatja a kimenő és bejövő számlán is a mennyiségi egység tizedes értékeinek számát.

tizedes.jpg

tizedesszla.jpg

Keresőszavak: mennyiségnél tizedesek, tört mennyiség, tizedes mennyiség, nem egész mennyiség, kerekített mennyiség, tizedes jegy mennyiségben tizedes

2008. április 16.

Hogyan lehet bevételezéskor a termék árát is megadni?

Cikk nyomtatása Cikk nyomtatása

Bevételezéskor lehetőség van a termék adatainak módosítására. Bevételezze a terméket a Bevét/Bevét menüpontban, válassza ki a szállítót, valamint a terméket. A termék kiválasztása után a termék sor végén megjelenik egy módosító ikon, aminek segítségével a termék adatlapjára léphetünk, ahol azonnal az árak fül jelenik meg és módosíthatjuk a termék adatait, például eladási árát.

modosit1.jpg

modosit2.jpg

Keresőszavak: bevételezéskor eladási ár megadása, bevitelkor termék módosítása.

2008. április 15.

Termékenkénti összesítő

Cikk nyomtatása Cikk nyomtatása

A Termékenkénti összesítő lista a szűrő ablakon megadott feltételeknek megfelelően egy kombinált táblázatot hoz létre, melyben a készleteink változását követhetjük nyomon.

termekenkentiosszesito.JPG

termossz2.jpg

Egy termékhez több sor is tartozhat, mivel Bejövő- Kimenő főkönyvi szám szerint, Beszerzési ár szerint, illetve ha Munka és Részlegszámos működési módot választottunk, akkor Részleg- és Munkaszám szerint külön sorban jeleníti meg a termékek adatait. A növekedés, csökkenés és záró érték az adott sorhoz tartozó mennyiségek és a beszerzési ár szorzatai. Az összesítő sorok tartalma az alatta levő sorok összege (a beszerzési árnál egy átlagolt értéket jelenítünk meg).Ne feledjük tehát, hogy ez egy anyaggazdálkodási lista. Ebből következően az egyéb raktárbizonylatok mellett, a szállítólevelek és számlázott szállítólevelek tekintetében, a leszámlázott szállítóleveleknél a szállítólevél bizonylatot veszi figyelembe a készletmozgások összesítésénél.

Figyelem! A lista a komplikált lekérdezési metódus miatt lassú.

1. Kattintsunk a Lekérdezések menü Termékenkénti összesítő almenüjére. Hatására a szűrőablakba jutunk. Ebben az ablakban tudjuk megadni, hogy milyen paraméterek alapján listázza a program a tételeket.

2. Az első beállítási lehetőség a működési mód. Itt adhatjuk meg, hogy a listánk tartalmazza-e a Részleg és Munkaszámokat, illetve a Nullás értékű és Összesítő sorok mellőzését is itt állíthatjuk be. Ezek a beállítások mind szűrés alkalmazásával, mind teljes lista használatára vonatkoznak.

3. A második paraméter, hogy milyen dátum intervallumban történt készletkönyvelésekre vagyunk kíváncsiak. A dátum mezőkbe kattintva tetszőleges kezdő és záró dátumot adhatunk meg. A naptár ikonra kattintva, a gördítősáv használatával egy gombnyomásra váltani tudunk az adott év hónapjai között.

4. Lehetőség van Termékkód illetve Termék megnevezés alapján szűkíteni a listát. Amennyiben csak egy bizonyos termék adott időszakban történt mozgásaira vagyunk kíváncsiak, a termékkód vagy a megnevezés listát a vízszintes pontozású kapcsolóval legördítve, a gyorskeresés funkcióval pillanatok alatt kiválaszthatjuk termékünket (vagy szolgáltatásunkat). Enter-t ütve a termék bekerül a megnevezés mezőbe.

5. Termékcsoportok, Raktárak és Főkönyvi számok is megadhatók a listázás szűrőfeltételeként.

A Ok gombbal indíthatjuk a szűrést, mely a megadott paraméterek alapján fog történni. A Mégse gomb szolgál a szűrőablak elhagyására.

Szűrés után egy listán jelennek meg a paramétereknek megfelelő tételek. A listán a gördítősáv és a kurzorbillentyűk használatával tudunk mozogni. A listát rendezhetjük a rajta szereplő mezők alapján.

A kapott eredmény az alábbi oszlopokat tartalmazza:
•   Árusorszám
•   Termékkód
•   Árumegnevezés
•   VTSZ/SZJ
•   Mee: Mennyiségi egység
•   BFOK szám: Bejövő főkönyvi szám
•   KFOK szám: Kimenő főkönyvi szám
•   Beszerzési ár: Utolsó beszerzési ár
•   Eladási ár
•   Munkaszám
•   Részlegszám
•   Időszaki nyitó mennyiség: A szűrés időszakának nyitó mennyiség
•   Nyitó érték: A szűrés időszakának nyitó értéke
•   Növekedés: Az időszaki növekedés mennyisége
•   Növekedés értéke: Az időszaki növekedés forintban
•   Csökkenés: Az időszaki csökkenés mennyisége
•   Csökkenés értéke: Az időszaki csökkenés forintban
•   Záró mennyiség: Az időszaki záró mennyiség
•   Záró érték: Az időszaki záró érték

A listán a táblázatokat formázó ikonra kattintva, vagy a Ctrl+T billentyűkombinációt megnyomva a teljes listára jutunk. Ez a lista az összes, az év kezdetétől a listázásig történt készletkönyvelési tételt mutatja, eredettől függetlenül, legyen az rontott vagy élő.

A tételek listáján az F3 billentyűvel egy keresési funkciót hívhatunk meg. Az ablakban a Keresett szöveg mezőbe begépelhető, hogy mely, általunk ismert információra (szövegre), ezen kívül milyen egyezéssel, és mely mezőben történjen a keresés a listán szereplő tételek között. A találatok között az Első és a Következő gombokkal lépkedhetünk.

Az F4 billentyűvel visszatérhetünk a szűrés ablakba, ahol a szűrőparaméterek újbóli megadásával új listát állíthatunk elő. A Mégse gombbal visszatérhetünk az előző listára.

A lista háromféleképpen nyomtatható:
- Lista nyomtatása ( Képernyőn látható lista kinyomtatása )
- Termékenkénti összesítő ( Termékenként az összesítő sorok kinyomtatása )
- Főkönyvi összesítő ( Bejövő főkönyvi számok szerint csoportosított lista )

A nyomtatási menüben adjuk meg a nyomtatási paramétereket: a Beállítások panelon adjuk meg a nyomtatási tulajdonságokat (lapméret, tájolás stb.), az Oszlopok panelon pedig a listán látni kívánt oszlopokat és azok méreteit. A Nyomtat gombra kattintva indíthatjuk a nyomtatást.

Ha a nyomtatási formát előbb képernyőn tekintjük meg, a nyomtatást a nyomtató ikonra kattintva indíthatjuk.

2008. április 15.

Termékazonosítás vonalkóddal

Cikk nyomtatása Cikk nyomtatása

A termék vonalkóddal történő azonosításához a termék adatlapján meg kell adni a vonalkódot ami a terméket azonosítani fogja. Ezt a termékkód mezőbe kell beírnia.

 vonalkod.jpg

Vonalkódos értékesítéshez célszerű beállítani a Karbantartás / Beállítások / Felhasználófüggő beállítások / Kezelés menüben    Számlázáskor mező felajánlása : Termékkód. Ez azt eredményezi, hogy az ügyfél kiválasztását követően a kurzor, automatikusan a termékkód mezőbe pozícionál, majd az <Új> gomb megnyomását követően is ide érkezik vissza. Ezzel egyszerűsíthető a felvitel, hiszen csak a vonalkódot kell beolvasni majd a termék mennyiségét kell beütni a billentyűzetről, végül ENTER kell nyomni, majd azonnal lehet a következő vonalkódot beolvasni. A művelethez a vonalkód olvasót úgy kell beállítani, hogy a termékkód beolvasását követően TAB jelzést küld a számítógép felé. Az általunk forgalmazott vonalkód olvasókat minden esetben így programozzuk fel.

A termék bevételezése pontosan ugyan így működik.

Keresőszavak: vonalkódos értékesítés, vonalkódos eladás, vonalkód azonosítás, vonalkód, barcode

2008. április 15.

Gyári szám kezelés vonalkóddal

Cikk nyomtatása Cikk nyomtatása

A gyári szám vonalkódos kezeléséhez nem kell mást tennie, mint a gyári számokat EAN8 vagy EAN13 vagy egyéb (maximum 20 karakter hosszúságú) vonalkód formában kell elkészíteni, és a termékeken feltüntetni. Ez sok műszaki cikken már így szerepel EAN-8, EAN-13, UPC-A vagy UPC-E  szabvány formában. A termék bevételezésekor egyszerűen csak válasszuk ki a terméket, adjuk meg a termék nevét, mennyiségét, egységárát, majd kattintsunk a gyári szám melletti 3 pontra.  

gyariszam1.jpg
Ezt követően vonalkód olvasóval a megjelenő ablakba olvassuk be a gyári számokat. Amennyiben a vonalkód olvasó úgy van beállítva, hogy minden olvasás végén TAB jelet küld, azonnal tovább is lép a kurzor a következő cellába, így beolvasható a következő gyári szám.

gyariszam2.jpg

Amennyiben a terméket bejövő számlán rögzíti, a termékeket gyári számonként külön sorba kell felvinni a bizonylatra.

gyariszam3.jpg

Termék értékesítésekor a bizonylaton (Kivét bizonylat, vagy Számla), minden gyári számot külön tételként kell szerepeltetni a bizonylaton.

gyariszam4.jpg

Keresőszavak: gyári szám kezelése vonalkóddal,  gyári számok megadása.

2008. április 14.

Összesítő ív

Cikk nyomtatása Cikk nyomtatása

Az összesítő ív a leltárívek összesítésére szolgál. Ennek segítségével lehet képet kapni a termékek összmennyiségéről és készletértékéről. Összesítő ívet egy leltárívről, vagy fordulónapra készített leltárívekből lehet készíteni. Összesítő ív készítéséhez kattintson a Termék/Leltár/Leltárívek menüpontba és a megjelenő szűrő listán szűrje le azt, vagy azokat a leltáríveket melyekből összesítő ívet szeretne készíteni. A listában kattintson jobb gombbal a kívánt leltárívre, és válassza a megjelenő helyi menüben az “Összesítő leltárív készítése”, vagy ha az összes leltárívből szeretne egy összesítő ívet, akkor szűrje a listát egyező fordulónapra és válassza az “Összesítő leltárív készítése a listából” lehetőséget…

Ekkor megjelenik az összesítő ív képe, ami ilyenkor már nem módosítható, kivéve a megjegyzés mező, mivel a lista a leltár ív adatai alapján észül el. Ha <OK> gombbal lezárjuk a listát, bekerül az összesítő ívek listájába.

Az összesítő íven az alábbi adatok jelennek meg:   

»   Kód : A termék sorszáma
»   Termékkód: A termék termékkódja
»   Cikkszám: A termék cikkszáma
»   Gyáriszám: A termék gyári száma
»   Megnevezés: A termék megnevezése
»   Készletérték: A termék összkészletértéke. Itt a program azt a mennyiséget mutatja, ami a készletérték számításnál is megjelenik. Amennyiben az összesítő ív nem tartalmazza az összes terméket, akkor is az összkészletérték jelenik meg
»   Rögzített mennyiség: A leltáríven lévő raktári mennyiség mező értéke, több leltárív esetén ezek összege
»   Fellelt mennyiség: A leltáríveken lévő fellelt mennyiség, több leltárív esetén ezek összege
»   Különbség: A rögzített mennyiség és fellelt mennyiség különbözete
»   Megjegyzés: Megadható minden termékhez külön-külön
»   Egységár: A leltárív egységár mezője. Amennyiben több leltárívből készül az összesítő ív, különböző értékű termékek új sorban jelennek meg.
»   Különbség értéke (Készletérték): = Készletérték/fellelt mennyiséggel*Különbség
»   Különbség értéke (Eladási ár): =Különbség*Egységár
  

Összesítő ív nyomtatása:
Lépjen a Termék/Leltár/Összesítő ívek menüben található meg az elkészült összesítő ív. Nyomtatáshoz lépjen be ide, és szűrje a listát megfelelő paraméterekkel, majd kattintson az összesítő ívre és válassza a Nyomtatás/Összesítő leltárív nyomtatása menüpontot és a megjelenő ablakban állítsa be azokat az oszlopokat amiket nyomtatni szeretne.

Eredmény: 

Összesítő ívből lehetőség van még leltári különbözet nyomtatásra is. Nyomtatáshoz lépjen be ide, és szűrje a listát megfelelő paraméterekkel, majd kattintson az összesítő ívre és válassza a Nyomtatás/Összesített leltár különbség menüpontot és a megjelenő ablakban állítsa be azokat az oszlopokat amiket nyomtatni szeretne. A képernyő alsó részén beállítható hogy a milyen típusú eltérés jelenleg meg a listában (Hiány, Többlet).

Eredmény:  

Keresőszavak: leltár ív, leltár iv, leltáriv, leltár készítés, leltározás, leltárösszesítő

2008. április 10.

Mi az a foglalt mennyiség?

Cikk nyomtatása Cikk nyomtatása

Akkor lesz egy terméknek foglalt mennyisége, ha vevői visszaigazolás készül a termékre. Ekkor a terméktörzsben a terméknél az összes raktárban lévő mennyiséget lehet látni, viszont a képernyő alján, a raktárankénti bontásban a mennyiségnél megjelenik a Szabad készlet és a Foglalt készlet. A foglalt készlet a visszaigazolásokon szereplő összmennyiség. A szabad készlet a Raktárkészlet foglalt készlettel csökkentett része.

visszaig1.jpg

Abban az esetben ha Önnek foglalt készletet mutat a program, de az adott termékre szűrve egyetlen visszaigazolás sem jelenik meg, vagy a visszaigazolásokon foglalt mennyiség eltér ettől az összegtől, végezze el az alábbi műveletet:

A főképernyőn nyomja meg a CTRL+ALT+S billentyű kombinációt, és a megjelenő ablakban válassza az adatbázis karbantartó segédprogramot.
Válassza ki a Készlet és számla programot.
Felhasználó: Rendszergazda, jelszó: kulcs vagy Kulcs12345 a telepítés időpontjától függően.
Válassza ki az érintett céges és évet, amiben dolgozik, majd a műveletek között válassza a “Megrendelés modul raktárankénti készletének újraszámítása” opciót, majd <Következő>

visszaig2.jpg

visszaig3.jpg

Keresőszavak: rossz foglalt készlet, visszaigazolás mennyisége, foglalt készlet szabad készlet, megrendelés. foglalt készletek

2008. április 8.

Bizományos értékesítés

Cikk nyomtatása Cikk nyomtatása

A Készletnyilvántartó szoftver a bizományos értékesítést bizományos raktárak létrehozásával tudja kezelni.

Lépései: 

  1. Új bizományos partnerének hozzon létre egy új raktárt, a partner nevével.
  2. Amikor a bizományos partnerhez kihelyezi az árut, a Bevét/Átadás menüben készítsen egy raktári átadás bizonylatot, amelyen átmozgatja a bizományos raktárba a terméket. Ez a bizonylat nyomtatható, így elszámolási alapja lehet a bizományos kiszállításoknak is.
    (Bizományos értékesítéskor szállítólevelet nem lehet készíteni, mert az csökkenti a raktárkészletet, és a bizományos raktárban nem jelenik meg a kihelyezett bizományos készlet.)
  3. Amikor a partnere elszámol, a termékeket a bizományos raktárból számlázza ki, így ott jelenik meg a bizományos forgalom és annak a raktárnak csökken a raktárkészlete.

A bizományos partnerénél lévő készletet a Termék/Lekérdezések/Lekérdezés raktárakra menüpontban tudja megnézni. A szűrőikon segítségével a bizományos raktárra rá tud szűrni és így a bizományos kintlévőséget figyelni tudja.

Keresőszavak: bizományos értékesítés, bizományos partner, bizományba eladás, bizomány

2008. április 4.

Nyitó készlet megadása

Cikk nyomtatása Cikk nyomtatása

Termékek nyitó készletét többféle módon is megadhatja:

Új termék felrögzítésekor: Termék/Új termék… menüben a termék adatainak megadása után jelölje be a képernyő alján, a “Szeretném rögzítés után az árut bevételezni” lehetőséget. Így, a termék adatok lezárást követően megjelenik egy új ablak, amiben meg tudja adni a nyitó raktárkészlet mennyiségét, és értékét.  

 nyito1.jpg

 nyito2.jpg

Az <OK> gombot követően a termék rögzítése lezárul.

Korábban felvitt termék nyitókészletének megadása:

Amennyiben már a termék a terméktörzsbe felrögzítésre került, nyitókészletet a Bevét/Bevét menüpontban tud megadni. Ebben az esetben a Szállító megadása nem kötelező, válassza ki a terméket, vagy termékeket a listából, adja meg a nyitó mennyiségét, és annak egységárát. Megjegyzésnek célszerű megadni: Nyitókészlet, ez alapján később is beazonosítható a mozgás.

nyito3.jpg

Keresőszavak:  nyitókészlet, nyitó készlet, nyitó mennyiség, nyitó mennyiség megadása, nyitókészlet megadása, nyitó adatok megadása, nyitót tétel felvitele, induló raktárkészlet

2008. április 1.

Hogyan térhetek át más készletérték számítási módszerre?

Cikk nyomtatása Cikk nyomtatása

A szoftver indulásakor, könyvelés megkezdése előtt: 

A készletérték számítását a szoftver indulása előtt, az első felugró ablakon lehet megadni.
Az első bizonylat elkészítéséig ez módosítható, a Karbantartás/Beállítások/Cégfüggő beállítások/Egyéb menüpontban.

 kszert1.jpg

                     

Ha már dolgozott a programban: 

Abban az esetben, ha már dolgozott a programban, és készültek készletet érintő bizonylatok, voltak mozgások, a készletérték számítás a Karbantartás/Beállításokban nem módosítható.
Ennek megváltoztatására újra kell az egész programot számoltatni, az új készletérték számítási mód szerint.

Tovább »

2008. március 26.

Hogyan tudom egy termék mozgásait lekérdezni?

Cikk nyomtatása Cikk nyomtatása

A termék mozgásait (életútját) a raktári kartonon tudja nyomonkövetni.  A raktári kartont a Termék/Lekérdezés/Lekérdezés raktárakra menüpontban tudja elérni.
Raktári karton
Itt ki kell választani a megfelelő raktárban a megfelelő terméket, majd kattintson rá jobb egérgombbal és válassza a “Raktári karton nyomtatása menüpontot” (Ctrl+K).
Ezen a nyomtatványon lehet nyomonkövetni a termék mozgásait.

Megjelenő adatok:

  • Dátum
  • Bizonylatszám
  • Mozgásnem
  • Szöveg
  • Beszerzési ár
  • Növekedés
  • Csökkenés
  • Készlet
  • Sorszám

karton.jpg

 

Keresőszavak: cikk karton, áru karton

2008. március 26.

Hogyan tudom lekérdezni egy termék korábbi időpontban lévő raktári mennyiségét?

Cikk nyomtatása Cikk nyomtatása

Egy termék korábbi időpontban lévő raktári mennyiségét a Termék/Lekérdezés/Lekérdezés raktárakra menüpontban lehet lekérdezni. Kattintson a szűrés ikonra (F4),  a Könyvelés kelténél csak az -ig időpontot kell megadnia, illetve kiválaszthat raktárt, terméket, termékcsoportot…stb, majd kattintson az <OK> gombra.

raktarlek1.jpg

 A megjelenő listában, a szűrésben megadott időpontban lévő raktári mennyiséget, az “Időszak végi mennyiség” oszlop mutatja!

raktarlek2.jpg

2008. március 25.

Hogyan tudom visszakövetni, hogy egy terméket ki és mikor vételezett be?

Cikk nyomtatása Cikk nyomtatása

A készletnyilvántartó szoftverben az eseménynaplót, a Karbantartás/Eseménynapló megtekintése menüpontban tudja elérni.
Itt szűrjön rá a kívánt eseményre majd <OK>, ezt követően a listában Hivatkozási szám alapján meg tudja keresni a az eseményt, és a műveletet végző felhasználót, valamint hogy melyik munkaállomásról történt a tranzakció.

2008. március 17.

Leltárív rontása

Cikk nyomtatása Cikk nyomtatása

Lépjen be a Termék / Leltár / Leltárívek menüpontba, válassza a Teljes listát, majd azt a leltárívet, melyet rontani szeretne.
A  leltárívre kattintson az egér jobb gombjával és válassza a Rontás opciót.

  Keresőszavak: rossz leltár ív, hibás leltár iv, leltáriv

2008. március 7.
2008. március 7.

Hogyan számol a Mérlegelt átlagár készletérték számítási módszer?

Cikk nyomtatása Cikk nyomtatása

A mérlegelt átlagár módszer nem veszi figyelembe készletérték számításnál a kiadásokat, csak a bevételezéseket.
Emiatt használható egyszerre a mérlegelt átlagár készletérték számítás és a mínuszba engedett raktárkészlet beállítás.

1. példa:

Vásárlás: 10db 250 Ft/db áron
Vásárlás: 5db 220 Ft/db áron

Számítás:
Átlagár=(10*250+5*220)/15=240 Ft/db
Készlet érték=15*240=3.600 Ft

Értékesítés: 5 db 350 Ft/db áron

Számítás:
Átlagár=(10*250+5*220)/15=240 Ft/db
Készlet érték=10*240=2.400 Ft
Értékesítés árrése= (Átlagár:240 Ft/db): 5*350-5*240=550 Ft

Vásárlás: 2db 270Ft/db áron

Számítás:
Átlagár=(10*250+5*220+2*270)/17= 243,53 Ft/db
Készletérték: 12*243,53=2.922