Megjelenési dátum: 2020. június 24.
A verzióban elérhető újdonságok, fejlesztések
NAV - Online Számla adatszolgáltatás 2020.07.01
2020. július 1.-től mind a kiállított számlákhoz kapcsolódó Online Számla adatszolgáltatási kötelezettségben, mind az M lapok tekintetében eltörlésre kerül az eddigi 100 ezer forintban megállapított értékhatár. Az áfa értékétől függetlenül minden belföldi adószámmal rendelkező adóalany felé kiállított számláról adatot kell szolgáltatni elektronikus adatszolgáltatás keretében a NAV felé.
Kiemelten fontos tehát a Kulcs Számlázó szoftverek frissítése!
Amennyiben a fent megnevezett verzió nem kerül frissítésre, úgy az értékhatár eltörlésével bejelentéskötelessé vált bizonylatok adatszolgáltatásai maradhatnak ki. Ilyen esetben továbbra is van lehetőség az Online Számla rendszerében „kézi” feltöltéssel teljesíteni a kötelezettséget. Célszerű tehát az új frissítéseket időben megtenni, nemcsak a törvényi megfelelőség miatt, hanem a plusz adminisztrációs terhek elkerülése érdekében is.
Az alábbi bejegyzésben összegzésre kerül, hogy pontosan milyen módosítások történtek az Online Számla adatszolgáltatásban a 2020.07.01.-én érvénybe lépő áfa törvény módosításainak függvényében.
A „2007. évi CXXVII. törvény az általános forgalmi adóról (Áfa tv. 45/A §)” értelmében 2020.07.01 időponttól kezdődően az adatszolgáltatásra kötelezettek köre kibővül, amelynek legnagyobb részét a korábbi értékhatár eltörlése generálja, de bekerülnek a fordított áfás ügyletek és az alanyi mentes adózók ügyletei is.
A 2007. évi CXXVII. törvény 2020.07.01 előtt hatályos állapot:
1.Az adóalany termék beszerzése, szolgáltatás igénybevétele esetén azon számlákról, amelyekben az áthárított adó összege a 100 000 forintot eléri vagy meghaladja, arról az adómegállapítási időszakról teljesítendő bevallásban, amelyben az ügylet teljesítését vagy az előleg megfizetését tanúsító számla alapján adólevonási jogot gyakorol, számlánként nyilatkozni köteles
A 2007. évi CXXVII. törvény 2020.07.01 után hatályba lépő állapot:
1.Az adóalany köteles az állami adó- és vámhatóság részére adatot szolgáltatni egy másik, belföldön nyilvántartásba vett adóalany részére belföldön teljesített termékértékesítéséről - ide nem értve a 89. § szerinti termékértékesítést -, szolgáltatásnyújtásáról kibocsátott vagy kiállított számláról, számlával egy tekintet alá eső okiratról.
Melynek értelmében 2020.július 1.-től az áfa értékétől függetlenül minden belföldi adószámmal rendelkező adóalany felé kiállított számláról adatot kell szolgáltatni elektronikus adatszolgáltatás keretében a NAV felé. Ez vonatkozik az adómentes számlákra is (a tárgyi mentes és az alanyi mentes számlákról is jeleni kell), ha belföldi adószámú adóalany felé állítják ki. A belföldi fordított adózású számlák is a kötelező adatszolgáltatás alá esnek.
Az értékhatár eltörlése bizonyos jogszabályok korrigálását követelték, így párhuzamosan módosult a számla kötelező adattartama is, erről a következő pontban olvashat.
Számla kötelező adattartamának módosulása
A 2020.07.01 dátummal hatályba lépő áfa törvény módosulások számla kötelező adattartalmára vonatkozóan:
dc)* adószámának vagy csoportos általános forgalmiadó-alanyiság esetén csoportazonosító számának első nyolc számjegye, amely alatt, mint belföldön nyilvántartásba vett adóalany részére a termékértékesítést, szolgáltatásnyújtást teljesítették, feltéve, hogy a termék értékesítője, szolgáltatás nyújtója gazdasági céllal belföldön telepedett le, gazdasági célú letelepedés hiányában pedig lakóhelye vagy szokásos tartózkodási helye van belföldön;
Vagyis megszűnik a korábbi 100.000 forintos értékhatár, belföldi adóalany részére kiállított számlán. Minden esetben (áthárított áfa összegtől függetlenül) szerepeltetni kell a vevő adószámának, vagy csoportazonosítójának első 8 számjegyét.
A törvényi megfelelőségnek két előfeltétele van:
- Ha nem magánszemély és magyar illetőségű az ügyfél, akkor számla mentésekor ki legyen töltve az adószám, vagy a csoportazonosító az ügyfél adatlapon
- A bizonylat nyomtatási képén is garantálni kell a megjelenítését
Az első feltétel alapján, amikor nem áll rendelkezésre az ügyfél adószáma, akkor a bizonylat addig nem menthető, amíg pótlásra nem kerül (ha mégis magánszemély, vagy külföldi illetőségű a partner, az is beállítható). A számla rögzítésekor lefut egy ellenőrzés és ha szükséges, nem engedi a mentést, amíg megadásra nem kerül a csoportazonosító, vagy az adószám.
Kimenő Számlaimporter program használata esetén is érvényesülnek a fenti feltételek.
Tipp: A július 1-je előtt kiállított, ezt követő teljesítési időpontú, 100 000 Ft-os adótartalmat el nem érő számla vevői adószám hiányában is adólevonásra jogosít (áttérési szabály)
Adószám ellenőrzés ügyfél rögzítéskor
A fejlesztéssel aktiválásra került egy új beállítás, amely arra hivatott, hogy nem megfelelő ügyfél “tulajdonságok” mellett figyelmeztetést küldjön az adószám, vagy csoportazonosító mező kitöltésének hiányáról.
Ha olyan vevő rögzítése történik, ahol a “Magyar illetőség” jelölő aktív, a “Magánszemély” jelölő nem aktív, akkor a számára kiállított számla Online Számla adatszolgáltatás köteles lesz, így az adószám megadása elengedhetetlen. Amennyiben nem kerül kitöltésre az adószám, vagy csoportazonosító mező, a szoftver figyelmeztető üzenetet küld. Ennek ellenére a rögzítés folytatható, az adószám továbbra is megadható a számla rögzítésekor felugró ablakban.
Az üzenet megjelenítése teljes rendszer szinten kikapcsolható a Karbantartás / Beállítások / Cégfüggő beállítások / Számlák / Logó menüpontban a “Hiányzó ügyfél adószám esetén figyelmeztető üzenet” paraméter átállításával.
Egyéb, Számlázó szoftvert nem érintő változások
-Nyomdai úton előállított nyomtatványok értékhatár törlése
-Áfa bevallás M-lap értékhatár törlés
-Kézi számlák esetében 5 napról 4 napra rövidül a jelentési határidő
-Módosul a számla kiállítási határideje bizonyos esetekben. Akkor ha a számla áthárított adót tartalmaz,vagy annak áthárított adót kellene tartalmaznia, 8 napon belül kell a számlát kiállítani a korábbi 15-tel szemben (számlával egy tekintet alá eső okiratnál a 8 napot a módosításra okot adó tény, körülmény bekövetkezésétől kell számítani).