5 Ft-os kerekítés beállítása
Bizonylatainkon fel kell tüntetnünk az 1, 2 forintos pénzérmék kivonása miatt keletkező kerekítési különbözeteinket.
A Karbantartás menü / Törzsadatok menüpontban, a Pénzügy / Fizetési mód fülön tekinthetjük meg az alapértelmezett fizetési módokat. Ha készpénzes fizetési módot használunk, a szoftver automatikusan kerekíti bizonylataink végösszegét.
Új készpénzes fizetési mód rögzítésekor (pl. postai utánvét) célszerű aktiválni az 5 Ft-os kerekítés opciót.
A szoftverben kiállított készpénzes bizonylatok végösszege a kerekített értéket mutatja, valamint a kerekítés összege is megjelenik a bizonylatokon.
5 Ft-os kerekítés törvényi háttere
2008. évi III. törvény az 1 és 2 forintos címletű érmék bevonása következtében szükséges kerekítés szabályairól* |
Az Országgyűlés az 1 és 2 forintos címletű érmék bevonására tekintettel, a készpénz átadásával történő fizetések egységes szabályok szerinti teljesítése érdekében, a következő törvényt alkotja:
1. § (1) Forintban, készpénzzel (bankjegy vagy érme átadásával) történő fizetés esetén, ha a fizetendő végösszeg nem 5 forintra vagy annak egész számú többszörösére végződik, úgy – a 4. §-ban foglaltak kivételével – a 2. §-ban meghatározott kerekítési szabály alapján kell a készpénzben fizetendő végösszeget meghatározni és a pénzfizetésre irányuló kötelezettséget teljesíteni.
(2) A nem 5 forintra vagy annak egész számú többszörösére végződő fizetendő végösszeg és az (1) bekezdés alapján meghatározott készpénzben fizetendő összeg különbsége kerekítési különbözetnek minősül.
(3) A kerekítési különbözet vagyoni előnynek vagy hátránynak nem minősül, arról bizonylat kiállítása, illetve annak bizonylaton történő feltüntetése nem kötelező.
(4) Az e törvényben meghatározott kerekítéssel teljesített pénzfizetésre irányuló kötelezettséget pénzügyileg rendezettnek kell tekinteni.