Küldje el ezt a cikket! Küldje el ezt a cikket!
Cikk nyomtatása Cikk nyomtatása

Százalékos EHO 11 %


 

A százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást azon jövedelmek egy része után kell fizetni, amelyeket nem terhel társadalombiztosítási járulékfizetési kötelezettség. Ebből adódóan, ha egy jövedelem után tb-járulékot kell fizetni, akkor az után nem áll fenn a százalékos egészségügyi fizetési kötelezettség.

Ugyancsak nem vonatkozik ez a fizetési kötelezettség azokra a jövedelmekre, amelyek a személyi jövedelemadó törvény alapján mentesek az adófizetési kötelezettség alól. Ezért nem kell megfizetni például a százalékos egészségügyi hozzájárulást az adómentes munkahelyi étkezési hozzájárulás, az adómentes üdülési támogatás után.
A százalékos egészségügyi hozzájárulás alapvetően a kifizetőket – tehát nem a magánszemélyeket – terheli.

A százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást meg kell fizetni:
- az összevont adóalapba tartozó jövedelmek közül azok után, amelyeket a társadalombiztosítási szabályok szerint járulékalap meghatározásánál nem kell figyelembe venni.
- a külön adózó jövedelmek közül
- a 35 százalékos adóterhet viselő osztalék, vállalkozási osztalékalap,
- a társadalombiztosítási járulékalapot nem képező természetbeni juttatások – ide nem értve az üzemanyag-megtakarításra tekintettel szerzett jövedelmet -, továbbá az SZJA 69. paragrafusa szerinti természetbeni juttatások után akkor, ha az, akinek e juttatást nyújtják, nem biztosított a társadalombiztosítási szabályok szerint,
- a kamatkedvezményből származó jövedelem,
- az egyösszegű járulékmegváltások,
- a kis összegű kifizetések után, akkor, ha a kifizetésben részesülő természetes személy a társadalombiztosítási szabályok szerint nem biztosított, vagy nem minősül alkalmi munkavállalónak. Miután a törvény tételesen felsorolja, hogy a külön adózó jövedelmek közül mely jövedelmeket terhel százalékos egészségügyi hozzájárulás fizetési kötelezettség, ezért nem kell megfizetni a 11 százalékos hozzájárulást, például az ingatlanbérbeadásból származó jövedelmek után.

Az SZJA szerint az összevont adóalapba tartozik önálló tevékenységből származó jövedelemként:
- a tételes költségszámolást, átalányadózást alkalmazó mezőgazdasági őstermelő,
- a szellemi tevékenység jövedelme,
- a találmányokból származó jövedelem,
- a választott könyvvizsgáló tevékenységének jövedelme,
- az önálló tevékenységgel összefüggésben kapott költségtérítés jövedelemtartalma.

Az egyéb jövedelmek közül 11 százalékos egészségügyi hozzájárulás terheli:
- a külföldi kiküldetésre tekintettel nem munkáltatótól kapott jövedelmet,
- a nem munkáltató, kifizető által fizetett adóköteles biztosítási díjat,
- a kifizető által átvállalt kötelezettséget,
- a kifizető által elengedett tartozást,
- a vásárolt (engedményezett) követelésből származó, a követelés vásárlási (engedményezési) ellenértéket meghaladó bevételt,
- azt a vagyoni értéket, amelyet olyan nem magánszemély juttat természetben, amelyet az adott juttatás tekintetében a belföldi jogszabály alapján nem terhel adókötelezettség, ha a szerzés jogcíme nem állapítható meg.
- nem munkáltató, kifizető által fizetett segélyeket, támogatásokat,
- a borravalót, hálapénzt, ha az nem a munkáltatóhoz folyik be. Nem vonatkozik a százalékos mértékű egészségügyihozzájárulás-fizetési kötelezettség azokra a külföldi magánszemélyekre, akik a társadalombiztosítási törvény szerint nem biztosítottak.

Hasznos volt az információ?
info

Miért nem volt hasznos az információ? Kérjük, írja le pár mondatban észrevételét!
Hasznos volt az információ?
info


Kapcsolódó bejegyzések