LIGHT / PLUSZ programfunkció |
Feladás az ÁNYK (Általános Nyomtatványkitöltő) alkalmazás felé (65-ös bevallás) – Könyvelő program
Havi, negyedéves vagy éves áfájára vonatkozó 65-ös bevallásunkat feladhatjuk az Általános Nyomtaványkitöltő programba (ÁNYK).
Ha a áfabevallásunkat a Kulcs-Könyvelés programból szeretnénk exportálni, így állítsunk be szoftverünket:
A szoftver Beállítások / Alapbeállítások menüpontjában, az Áfa fülön adjuk meg az áfabevallás gyakoriságát, valamint, hogy mely nyomtatványba szeretnénk feladni az adatokat. (Light programváltozatban a nyomtatvány nem állítható, alapértelmezetten a tárgyévi nyomtatványt veszi alapul a program). Plusz és Standard verzióban is csak áfa-gyűjtők használata esetén módosíthatjuk a szükséges nyomtatványt.
Kulcs-Könyvelés Plusz-ban (és az eÁfa funkció használata mellett Standard-ben is) elérhető az Áfa göngyölés kezelése, valamint ehhez kapcsolódóan az Áfa visszaigénylés jelölhetősége a 65-ös bevallás elkészítésének során.
A funkció csak Áfa-gyűjtő használat mellett érhető el.
A Beállítások/Alapbeállítások/Áfa menüpontban az Áfa göngyölés nyitó érték mezőjébe szükséges megadni az Áfa göngyölés nyitó értékét, mely az utolsó benyújtott bevallásban a következő időszakra átvitt követelés összege (86-os sor) volt a ÁNYK-ban. Az értéket ezer Ft-ban kell megadni.
Az Áfa göngyölés működéséről és a visszaigénylés lépéseiről részletesen ide kattintva olvashatunk.
Ahhoz, hogy tételeink teljes biztonsággal bekerüljenek az áfa-analitikába, minden áfa-tételünket áfa-kalkulátoron keresztül kell könyvelnünk.
A szoftver csak azokat a tételeket adja fel az ÁNYK programnak, amelyek – áfa szempontból – szabályosan lezárásra kerültek. Az Alapbeállítások között megadott áfa-gyakoriságtól függ, hogy mely időszakokra adhatjuk fel áfa-bevallásunkat.
A feladás az Adatszolgáltatás / Feladás az ÁNYK programnak menüpontból indítható el, ahol a Bevallás fülön adhatjuk meg, hogy áfa-gyűjtők vagy áfa-kulcsok alapján szeretnénk indítani a feladást. (Light változatban az áfa-gyűjtők nem érhetőek el, így mindenképpen áfa-kulcsok alapján kell indítani az adatok feladását.)
Feladás Áfa-gyűjtők alapján:
A Bevallás fülön jelölhető be, hogy a feladást Áfa-gyűjtők alapján szeretnénk elvégezni |
Feladás Áfa-kulcsok alapján:
Az Összegek előnézet fülkön láthatjuk az Áfa bevallásba kerülő adatainkat Áfa-kulcsonként |
Egyéb tipp, gyakran felmerülő hiba
Viszonylag gyakran előforduló hiba, hogy a zárási és a feladási időszak nem egyezik meg a programban.
Az áfa-zárás időszakát az Áfa-listák / Áfa-analitika menüpontban ellenőrizhetjük, ahol az utolsó, Isz. jelölésű oszlop tartalmazza, hogy mely időszakra zártuk az áfát (ez havi zárás esetén mindig a hónap száma /01, 02, 03, stb./, negyedéves zárás esetén a negyedév megjelölése /1N, 2N, stb./, gyakorított időszak zárása esetén a hónap és az időszak száma /051, 052, stb./, éves zárás estén 1T).
Adott időszakhoz tartozó áfa feladása az ÁNYK felé (áfa bevallás) csak abban az esetben lehetséges, ha az áfa a feladandó időszakra lett lezárva. (Az Áfa bevallás gyakoriságának beállítását a Beállítások/Alapbeállítások/Áfa fülön tudjuk ellenőrizni.) Tehát, amennyiben negyedéves áfát szeretnénk átadni az ÁNYK programnak, az áfa-zárásnál is azt kell kiválasztani, hogy a Zárás időszaka: 1., 2., 3. vagy 4. negyedév. Más időszakra történő áfa-zárás esetén az ÁNYK felé történő feladás nullás lesz.
Hasznos volt az információ?
|
|
Kapcsolódó bejegyzések
|
|